• Jezioro Pile
  Jezioro Pile

  Przepiękne jezioro na Pojezierzu Drawskim

 • Atrakcyjne kompleksy leśne
  Atrakcyjne kompleksy leśne

  Urozmaicona szata leśna, gęste zalesienie.

 • Wycieczki
  Wycieczki

  Wycieczki łodzią motorową po jeziorze

 • Pole namiotowe
  Pole namiotowe

  Możliwośc ustawienia namiotów, przyczep campingowych oraz camperów.

 • Nurkowanie
  Nurkowanie

  Kursy nurkowe, nurkowanie pod opieką instruktorów.

Smaller Default Larger

baner1

0010 0007 0011 0003

Garść przydatnych informacji:

Pile to niezwykłe jezioro rynnowe o imponującej jak na Pojezierze Drawskie powierzchni 10,02 km2 i średniej głębokości ok. 11,7m. Maksymalna głębokość dochodzi tutaj do 43,9 metrów, co stanowi idealną głębokość do nurkowania. Urozmaicone dno i dobrze rozwinięta linia brzegowa (aż 30 450 m!) zachęcają do spacerów, nurkowania i objechania rowerem całego jeziora! Łącznie dwie wyspy o powierzchni 1,1 hektara. II klasa czystości (brak zakładów przemysłu ciężkiego w okolicach) sprawia, że można się tu kąpać z przyjemnością, dlatego jednymi z najczęstszych turystów są Niemcy, którzy cenią sobie tutejszą czystość i dzikość jezior w jednym.
Niezwykłą atrakcją dla płetwonurków jest tutejszy zatopiony las, który podziwiać można godzinami i którego historia powstania obrosła już prawdziwą legendą. Podobno wiele lat temu ktoś postanowił wysadzić w powietrze jedną z okolicznych wysp, która rzekomo była zaminowana i mogła zagrozić saperom (ale kto wie, co tak naprawdę kryła na swojej powierzchni…).Tak czy inaczej wyspę wysadzono, ale nie rozpadła się ona na kawałki, a wręcz przeciwnie: jej znaczna część obsunęła się do jeziora sprawiając, że utonął w nim jej specyficzny drzewostan - dziś atrakcja turystyczna dla miłośników nurkowania.
Ciekawostką jest także pilska przejrzystość wód: niemal nigdy nie spada ona poniżej 5 metrów, dzięki czemu jest coś podziwiać: zatrzymując się kajakiem nad "zatopionym lasem" można czujnym okiem dostrzec choćby węgorze oplątane wokół zanurzonych w wodzie drzew, o samej przyjemności patrzenia na stojące w wodzie drzewa nawet nie wspominając. Kąpiel w jeziorze to czysta przyjemność - przejrzystość świetna, woda przyjemna i wiele miejsc dla plażowiczów lubiących pływanie (sprawdziliśmy!)

Dla miłośników ryb słodkowodnych: w jeziorze Pile złowić można wyjątkową sztukę okonia, szczupaka, płocie oraz dorodnego leszcza, który smakuje znakomicie!
Ryby mają tu wyjątkowe warunki do życia i rozrodu, a to wszystko dzięki głębokości jeziora, trzcinowiskom, specyficznemu mikroklimatowi i drzewom w nim zatopionym, które są dla ryb świetną kryjówką.
Ryby mają tu wyjątkowe warunki do życia i rozrodu, a to wszystko dzięki głębokości jeziora, trzcinowiskom, specyficznemu mikroklimatowi i drzewom w nim zatopionym, które są dla ryb świetną kryjówką.

Pile to także jezioro stworzone dla kajakarzy: długie, z ciekawymi zakrętami, pięknymi widokami. Szlak kajakowy biegnie tu od Bornego Sulinowa, do jeziora Długiego, które zdaje się nie mieć końca, aż po dzikie Zalewy Nadarzyckie, których bogata roślinność przybrzeżna i niespodziewane zakola pełne ukrytych w nich łabędzi potrafią przyprawić o zawrót głowy. Obowiązkowe pola namiotowe na trasie to przyjemna chwila odpoczynku, która pozwala ruszyć dalej na podbój nieznanych wód.
Lasy wokół pilskiego jeziora to także prawdziwy raj dla grzybiarzy (kurki królują w koszykach miejscowych zbieraczy) i smakoszy soczystych jagód - tych darów runa leśnego z pewnością tu dla nikogo nie zabraknie. A, że zaludnienie w okolicy jest naprawdę niewielkie, to można liczyć na obfite zbiory jagód, grzybów i duże połowy ryb, których w jeziorze Pile jest mnóstwo.
Dla spacerowiczów i zorganizowanych grup kolonijnych: punktem obowiązkowym wycieczki powinna być ścieżka edukacyjna stworzona przy brzegu jeziora od strony Bornego Sulinowa (atrakcyjne formy zabawy połączonej z nauką, wiele tablic informacyjnych opracowanych z polotem i wyobraźnią, rzadkie drzewa z tabliczkami opisującymi ich pochodzenie, leśna klasa z miejscem na ognisko). Rewelacja!

 


 

ATRAKCJE NURKOWE

 1. Jezioro Pile (zatopiony las) gł.12-22m. W jeziorze Pile niedaleko Bornego znajduje się bardzo dobrze zachowany zatopiony las! Historia mówi że podczas II wojny światowej Niemcy posiadali w tym rejonie sporą sieć tuneli i bunkrów. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej na tereny poligonów, Niemcy całość skrzętnie zaminowali tak aby nikomu nie udało się wejść do ich środka. Jedyną opcją była detonacja. Wieść niesie, że zadecydowano wysadzić w powietrze zaminowane miejsce na wyspie, aby nie narażać życia saperów na mozolne i niebezpieczne rozminowywanie. Eksplozja ładunków wybuchowych była tak duża że cały teren opadł o wysokość tuneli i większa cześć wysp nad jeziorem Pile zniknęła pod pokrywą wody. Efektem owego wydarzenia jest jedno z atrakcyjniejszych miejsce do nurkowania w naszym kraju. Spora część drzew dalej stoi pod wodą tworząc, wyjątkowe jak na polskie warunki, widowisko dla płetwonurków. Nie zdziwmy się jak znajdziemy różne metalowe części, które są pozostałością eksplozji.
 2. Jeszcze jedną ciekawostką jest ukształtowanie dna na głębokości 5-7 metrów. Materiał denny przypomina nurkowanie w J. Hańcza. Pionowe ścianki iłowe i ogromne bloki wspaniale urozmaicają rzeźbę dna.
 3. Wiele drzew ma jeszcze korę na pniach, co rzeczywiście świadczy o niedawnym ich zatopieniu. Jeśli chodzi o faunę i florę to zobaczymy wszystko to samo, co w większości polskich jezior. Natomiast przejrzystość wody jest bardziej nieprzeciętna. Nie spada poniżej pięciu metrów. Miejsce jest na tyle niezwykłe, że przy odrobinie szczęścia możemy wypatrzyć węgorza na drzewie, a stado okoni przepływające między grubymi pniami drzew wygląda dość niezwykle. Przy dobrej widoczności jaką we wrześniu powinniśmy mieć można poczuć się jak na wycieczce w poszukiwaniu grzybów z pełnym aqualungiem na plecach. Rejon o którym mowa jest dość mocno zalesiony drzewami o sporej średnicy, nie są to małe krzaczki a prawdziwy las!
 4. ŁÓDZ dł. ok. 10m na gł.18m spoczywa stępką do góry można wpłynąć do środka dużo ryb.
 5. Okolice Wyspy Kamiennej na j. Pile w jej okolicy głazy na dnie o średnicy do 8m na gł 8-12m czysta woda
 6. Zejście na 40 m z wyjściem po ostrym stoku przy wyspie
 7. Podwodne źródła na dnie jeziora pile gł.do 6m.
 8. Nurkowanie na jazie – urządzenie hydrotechniczne ,element niemieckiego wału pomorskiego, w prądzie wody do 3m super czysta woda.
 9. Spływy w piankach rzekami: Piława,Rzeczyca I-II klasa czystości – bobry, wydry, piękne przyrodniczo okolice 3-7 km
 10. Nurkowania nocne w czystych jeziorach w okolicach Bornego Sulinowa i j. Pile
 11. Nurkowani na najgłębszym jeziorze pojezierza drawskiego – j. Drawskie do 83m
 12. Nurkowanie w zatopionych bunkrach w okolicach Bornego Sulinowa dla zaawansowanych.

 

0002 0004 0007 0013

Jezioro i plaża

Wspaniała plaża
w odleglości ok. 20m, plaża piaszczysto-trawiasta

 • duży pomost do wędkowania
 • boisko do siatkówki
 • slip do wodowania sprzętu wodnego
 • wypożyczalnia sprzętu wodnego

Jezioro 
Jezioro Pile to akwen o pow. ok. 1000 ha, można na nim uprawiać sporty wodne w tym motorowodne.

więcej...

Aktywny wypoczynek

 • kursy nurkowe
 • nurkowanie pod opieką doświadczonej kadry instruktorskiej
 • kursy żeglarskie i motorowodne
 • wycieczki po jeziorze Pile: łodzia motorową, kajakiem, amfibią wojskową

Dodatkowo:

 • spływy kajakowe
 • wycieczki po bunkrach Wału Pomorskiego
 • safari na poligonie wojskowym - pojazdami militarnymi

 

więcej...

Restauracja

Restauracja "MARINA"
Otwarta w godz. : ..................................

 • sniadania
 • obiady
 • kolacje
 • restauracja w stylu żeglarskim z tarasem widokowym na jezioro Pile 
 • wyśmienita kuchnia
 • grill z kominkiem i wędzarnia

więcej...